Już 16 października żywność ponownie zastrajkuje!


Już 16 października na ulicach 20 miast w całej Polsce pojawią się barwne korowody nawołujące do niemarnowania żywności. Happening pod nazwą „ Strajk Żywności ” organizowany jest przez Federację Polskich Banków Żywności i Banki Żywności z okazji Światowego Dnia Żywności, który został ustanowiony w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony każdego roku właśnie 16 października. Jego celem jest uświadamianie społeczeństwu globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie solidarności w walce z głodem i ubóstwem.
W tym roku tematem przewodnim Strajków Żywności jest marnowanie mięsa i jego przetworów.
Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że w Europie marnuje się niemal ¼ mięsa, zaś 13 % polskich domów nie stać na jego zakup według potrzeb.
W Słupsku organizatorem Strajku Żywności jest Bank Żywności w Słupsku, we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w Warszawie.
Strajk rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Zwycięstwa. Po krótkich przemówieniach organizatorów i występach artystycznych dzieci , pochód z udziałem m.in. szczudlarzy, bębniarzy i uczniów grających na instrumentach, przemieści się z Placu Zwycięstwa ( ulicami Jagiełły, Zamkową i Młyńską )do Parku Kultury i Rekreacji, gdzie na uczestników będzie czekała podawana przez wolontariuszy Banku Żywności gorąca zupa oraz materiały informacyjne na temat niemarnowania żywności. Podobnie jak w roku ubiegłym, uczestnicy będą mogli złożyć swoje podpisy pod deklaracją niemarnowania żywności na tablicy pamiątkowej Strajku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Strajku wszystkich, którym nie jest obojętny problem marnowania żywności. Na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności. Na produkcję jedzenia składa się praca ludzi, maszyn, transport , oraz często szkodliwy dla środowiska proces powstawania np. opakowań. To wszystko idzie do kosza wraz z żywnością na świecie, gdzie 1/7 ludzi głoduje. Warto się nad tym zastanowić. Zamanifestujmy razem swój sprzeciw wobec marnowania żywności!

Kategoria: Aktualności, Działania