Pełna wrażeń i nowych umiejętności wizyta studyjna w Kaczym Bagnie na Mazurach

kacze_bagnoW dniach 12-14 września 15 osobowy zespół wolontariuszy stałych Banku Żywności w Słupsku wraz z dyrektorką Lidią Hanczaruk wzięli udział w wizycie studyjnej w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych.
Celem wizyty było zwiększenie wiedzy i umiejętności interpersonalnych zespołu wolontariuszy, wzrost integracji, współpracy zespołowej a także nawiązanie kontaktów z organizacją inicjatyw pozytywnych i wymiana dobrych praktyk działań społecznych.
Zasady panujące w Kaczym Bagnie są zbliżone do szkoły pod żaglami. Dlatego uczestnicy wspólnie mieszkali, uczyli się i pracowali. Atmosfera otwartości, ale i odpowiedzialności za wspólny pobyt była obecna od samego początku wizyty.
Podczas pobytu animatorzy z Kaczego Bagna przedstawili zrealizowane projekty oraz zorganizowali niezapomniany pokaz tańca z ogniem. Ale pełne ręce pracy mieli też nasi wolontariusze. A wszystko zaczęło się od warsztatów wspólnego wypieku chleba. Kiedy wyroby były już w piekarniku, uczestnicy wzięli udział w warsztatach gry na bębnach afrykańskich.
Drugi dzień wizyty był bardzo intensywny. Zaraz po śniadaniu wolontariuszy pochłonęła nauka tańca z ogniem i warsztaty strzelania z łuku. Podczas zajęć teatralnych powstał skecz oraz taniec dla żywności, który zostanie zaprezentowany podczas obchodów Światowego Dnia Żywności już 16 października w Słupsku. Prawdziwą kulminacją były zorganizowane trzeciego dnia warsztaty szczudlarskie. Wejść na szczudła odważyli się nie tylko młodzi uczestnicy wizyty, ale też osoby w wieku po 50 roku życia.
Wszystkie warsztaty miały na celu integrację zespołu, zwiększenie samooceny jego członków i członkiń, zainspirowanie i zmotywowanie ich do działania. Zajęcia ukierunkowane były na rozwój takich obszarów jak planowanie, współpraca w grupie, odnalezienie swojej roli w zespole, odpowiedzialność za podjęte działania i konsekwencja w dążeniu do ich realizacji.
Efekty tańca z ogniem oraz chodzenia na szczudłach były widoczne i niezaprzeczalne, a wszystkim wolontariuszom towarzyszyło poczucie sukcesu i satysfakcji.

Wizyta odbyła się w ramach projektu ” Czas na wolontariat „, współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
FIO_MPiPS_logo1

Kategoria: Aktualności